بلاگ

ندول تیروئید چیست ؟

ندول تیروئید چیست؟

ندول تیروئید یا گره‌های تیروئید یا توده‌های تیروئید در کشور ما و در تمام جوامعی که کم کاری تیرویید دارند، بسیار شایع هست.
گره‌های تیروئید رو به وفور می بینیم. در حدی شایع هست که گفته میشه: اگر افراد رو بعد از فوتشون کالبدشکافی بکنن تا شصت درصد از اینها ممکنه که مبتلا به ندول‌های تیروئید باشن.
اما هرگز در طول زندگی متوجه اون نشدن، براشون دردسری درست نکرده و احتیاج به درمان هم نداشتن.
ندول‌ها در واقع توده‌هایی هستند در بافت خود تیروئید ایجاد میشن، یک تکثیر بافتی داخل غده تیروئید هست.
بعضی وقتا ممکنه داخلش مایع باشه و اون مایعی که داخل غده تیروئید وجود داره، اونجا تجمع پیدا کرده.
یعنی کیست باشه در واقع یا اینکه ممکنه یه خونریزی داخل یک منطقه ای از تیروئید باشه و خود اون خونریزی باعث این برآمدگی در گردن شده باشه و فرد رو متوجه خودش کرده باشه.
خونریزی ممکنه باشه، کیست ممکنه باشه، تکثیر سلولی ممکنه باشه.

علائم و نشانه های ندول تیروئید چیست ؟

– سختی در قورت دادن بزاق دهان
– درد
– تنفس بریده بریده
– گرفتگی یا تغییر تن صدا

افراد مخصوصا وقتی تازه متوجه این گره تیروئیدی شدن و نگران هستند از اینکه چقدر احتمال داره سرطانی باشه؟ چقدر ممکنه که بعدا این‌ها رو به سرطان تیروئید دچار بکنه؟

اغلب ندول های تیروئیدی خوش‌خیم هستند. چیزی در حدود نود و پنج، نود و شیش درصد ندول های تیروئید خوش‌خیم هستند و درصد بسیار کمی هستن که ممکنه مشکوک یا اینکه سرطانی باشند.
به همین دلیل هم هست که وقتی گره‌ها رو به شکلی متوجه می‌شیم و در سونوگرافی تایید میشه که واقعا گره تیروئید هست، فرد رو کاندید این می‌کنه که یک نمونه‌برداری‌ سوزنی ازش انجام بشه و بعد بخوایم بر اساس اون تصمیم بگیریم.

علائم ندول بدخیم تیروئید چیست؟

ورم در گردن
گره ای که به سرعت در حال رشد است
گره محکم، نامنظم و ثابت
درد جلوی گردن که گاهی اوفات تا گوش بالا می رود
بی حوصلگی یا تغییر صدایی که دیگر از بین نمی رود
مشکل در بلعیدن
مشکل در تنفس
سرفه های مداوم که ناشی از سرماخوردگی نیست

آموزش چک کردن خانگی تیروئید

1-جلوی آینه بایستید
2-سر را به سمت بالا بگیرید و چانه را کمی بالا بیاورید
3-جرعه ای آب بنوشید
4-هنگام قورت دادن به دنبال توده ها باشید.
5-احساس بزرگ شدن یا برآمدگی زیر سیب آدم (برای مردان)

روش تشخیص ندول تیروئید چیست؟

اندازه این گره‌ها ممکنه که بسیار کوچیک باشه و فرد متوجه نشه یا ممکنه در حدی باشه، که فرد به طور اتفاقی وقتی داره گردنش لمس می‌کنه متوجه اونها بشه.
یا اینکه به دلیل اینکه به پزشک مراجعه کرده در لمس تیروئید متوجه اونها بشه یا اینکه در سونوگرافی، رادیولوژیست داره انجام میده در واقع این ندول‌ها رو ببینن.

صرف نظر از اون برآمدگی، ندول تیرویید چه مشکلاتی رو برای بیمار به وجود میاره که منجر به این میشه که مراجعه بکنن؟

در واقع تاثیری که اون گره تیروئید داره، بیشتر اون تاثیر فیزیکی‌ هست که ممکنه ایجاد بکنه.
به این معنی که اگر کوچیک باشه معمولا علامتی نداره، اگر که بزرگ باشه و رشد سریعی داشته باشه، می‌تونه که باعث احساس درد و احساس فشار در گردن بشه و توجه فرد جلب بکنه.
همیشه قدم اول برخورد با ندولها اینه که مطمئن بشیم این‌ها خوش‌خیم هستند، چون اگر خوش خیم باشن، معمولا کار اضافی لازم ندارند.
بنابراین اولین قدم البته با در نظر گرفتن شرایط، نمونه برداری سوزنی هست. وقتی که اون نمونه‌برداری رو انجام دادیم و گزارش پاتولوژیست این بود که جواب خوبه، معمولا فقط باید پیگیری بشه.
در سونوگرافی‌ها با فواصل زمانی چک می‌کنیم که آیا این اندازه در حال بزرگ شدن هست یا نه؟ اگر رشد سریعی نداشته باشه، معمولا درمان خاصی لازم نداره.

درمان ندول تیروئید در طب جدید چیست؟

اگر رشدش سریع باشه یا اینکه جواب نمونه برداری مشکوک باشه یا اینکه صراحتا به ما بگه که احتمال بدخیمی هست قاعدتا درمان بعدی جراحی خواهد بود، معمولا درمان دارویی برای ندول های تیروئید جایی نداره.

درمان ندول تیروئید در طب اسلامی چیست؟

درمان ندول (گره) تیروئید در طب اسلامی بدون نیاز به عمل جراحی و تنها با استفاده از داروهای کاملا گیاهی فوق العاده موثر طب اسلامی که فاقد هر گونه عوارض جانبی می باشند انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید